Fond opráv už môžete dať do daňových výdavkov

Výdavky do fondu opráv pri prenájme nehnuteľnosti nezaradenej do obchodného majetku sa už považujú za daňový výdavok. Predtým to bol daňový výdavok len v prípade, že nehnuteľnosť bola zaradená do obchodného majetku. Ak ste nehnuteľnosť nemali zaradenú v obchodnom majetku, výdavok do fondu opráv sa považoval za výdavok na osobné účely.

Čo to znamená pre prenajímateľa? Zvýši si daňové výdavky, tým si zníži daňový základ a nakoniec zaplatí menej na daniach a zostane mu viac v peňaženke.

Môže si prenajímateľ do výdavkov zahrnúť aj poplatok, ktorý sa hradí do fondu opráv?

Preddavky do fondu opráv preukázateľne uhradené vlastníkom prenajímaného bytu je možné považovať za výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov z prenájmu, a to bez ohľadu na skutočnosť, či prenajímaný byt je zahrnutý do obchodného majetku vlastníka prenajímaného bytu alebo v obchodnom majetku vlastníka prenajímaného bytu zahrnutý nie je. 

Link na celú odpoveď od finančnej správy nájdete na nasledujúcom linku:

https://podpora.financnasprava.sk/639339-V%C3%BDdavky-pri-pren%C3%A1jme-nehnute%C4%BEnosti-nezaradenej-do-obchodn%C3%A9ho-majetku-

2 komentáre

  1. Dobrý deň, poprosím o informáciu, že prvýkrát v ktorom zdaň.období môžem dať FO ako zdan.výdaje. už za rok 2022 v DP požadovanom do 31.3.2023 alebo až v DP za rok 2023 podávanom do 31.3.2024. Ďakujem

    1. Author

      Dobrý deň, fond opráv môžete dať do daňových výdavkov, aj keď byt nemáte zaradený v obchodnom majetku, už v zdaňovacom období 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *