Sčítanie obyvateľov v roku 2021

Rád by som sa s Vami podelil o spravodaj z dielne Allianz SDSS (link na konci článku) ohľadom sčítania obyvateľov v roku 2021, ktoré prezradilo prvé výsledky o slovenskej populácii.

Predtým ako si ho prečítate, dám Vám ešte jednu otázku:

❓❓❓Spoliehate sa na dôchodok od štátu alebo investujete či už do nehnuteľností, akcií alebo iných druhov investícii, lebo populácia starne a môže sa stať, že nebude na dôchodky❓❓❓

Na Slovensku žije 5 449 270 obyvateľov, zlepšuje sa vybavenie domácností, populácia nezadržateľne starne a obyvateľstvo sa presúva do miest.

Ktoré fakty sú dôležité pre budúce dôchodky?

👉Na Slovensku je viac žien ako mužov, ženy žijú dlhšie

👉V populácii sa zvyšuje počet obyvateľov nad 65 rokov

👉Klesá podiel obyvateľov v produktívnom veku

Populačné starnutie sa prejavuje nárastom starších vekových skupín obyvateľstva a znižovaním počtu tých mladších. V uplynulých desiatich rokov sa počet ľudí v postproduktívnom veku zvýšil až o tretinu, presne z 12,7 na 17,1 percenta.

Ako produktívny vek sa označuje 15 – 64 rokov. Produktívna skupina obyvateľstva predstavuje v súčasnosti 67 percent populácie. Pred desiatimi rokmi to bolo ešte 72 percent a Slovensko bolo jednou z najmladších krajín Európy.

Populácia vo veku 0 – 14 rokov zaznamenala zlomkový percentuálny nárast v uplynulej dekáde, a to z 15,3 na 15,9 percenta.

Čo to znamená pre spoločnosť?

Tento trend má priamy vplyv na vývoj celej spoločnosti a bude pokračovať. Pre spoločnosť to znamená väčšie výdavky na dôchodky z prvého piliera a proti tomu početne zmenšujúcu sa skupinu ekonomicky aktívnej populácie, ktorá bude odvádzať podiely do priebežného financovania dôchodkového systému.

Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

Zaujímať sa o svoje peniaze. Naše rady sú jednoduché.Viac sa spoliehajte na seba. Pozrite sa, kde máte umiestnené úspory. Začnite si sporiť aj pomocou dobrovoľných príspevkov tak skoro, ako sa dá. Aj malé, no pravidelné sumy, dobre investované, prinášajú v dlhodobom horizonte významné zhodnotenie.

Ženy, ktoré sa dožívajú vyššieho veku ako muži, sú obzvlášť ohrozené chudobou. Ich priemerná mzda je nižšia ako u mužov, čiže aj ich dôchodok býva nižší a sú naň odkázané dlhšie.

https://www.asdss.sk/scitanie-obyvatelov-v-roku-2021-prezradilo-prve-vysledky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *