Prenajímanie bytu či inej nehnuteľnosti vždy bolo a vždy bude iba o ľuďoch. Odhadnúť človeka po prvom stretnutí nie je vôbec jednoduché. Stáva sa, že zo záujemcu, ktorý na začiatku vystupoval seriózne a tváril sa ako ideálny nájomník, sa časom stane neplatič. Ako si teda nájsť dobrého nájomníka?
Na každého nájomníka sa pozerajte ako na rizikového
Nájsť dokonalého nájomníka nie je až také jednoduché. Veľmi často sa stáva, že nájomník riadne platí prvé dva až tri nájmy, a potom prestane. Najskôr začne klamať, že zaplatí za nájom až budúci mesiac, lebo stratil prácu, alebo bol na PN. Iní nájomníci sú kreatívnejší a vymyslia hocičo, len aby sa vyhli ďalšiemu plateniu a bývali zadarmo. Neskôr prestanú komunikovať s prenajímateľom, začnú sa mu vyhýbať, poprípade sa odsťahujú. Prenajímateľovi vznikne problém, ktorého sa zbaviť je naozaj veľmi náročné. Ak si takéto niečo neustriehnete hneď pri prvom náznaku omeškania platby nájomného, veľmi ľahko sa vám môže stať, že nakoniec na celom prenajímaní prerobíte.
Býva úplne bežnou praxou, že dvaja majitelia typovo rovnakých bytov majú rôzne skúsenosti s prenajímaním. Kým jeden majiteľ má dokonalých nájomníkov a celý proces prenajímania prebieha úplne hladko, druhý naráža na vandalov a problémových ľudí, ktorí mu prenajímanie veľmi znepríjemňujú. Čím dlhšie svoj byt prenajímate, tým je väčšia pravdepodobnosť, že skôr či neskôr narazíte na problémového jedinca. Rozdiel je však v tom, ako sa k nemu postavíte. Predtým, ako si niekoho k sebe nasťahujete, pýtajte sa! Na konci článku nájdete link na formulár, ktorý dávam vypisovať všetkým svojim záujemcom o prenájom bytu. Môžete sa inšpirovať a niečo podobné si vytvoriť aj vy. Tieto otázky vám môžu pomôcť identifikovať rizikového nájomníka.
Práca a živobytie nájomníka je základ
V momente, keď sa začnete potenciálneho nájomníka pýtať, nevynechajte otázku, ktorou zistíte, kde pracuje. Z tejto otázky si budete vedieť zistiť približnú výšku príjmu nájomníka, z čoho si zase budete vedieť vyvodiť, či bude schopný pravidelne platiť nájom. Z profesie viete taktiež z časti predpokladať, z akého sociálneho prostredia nájomník pochádza. Tieto informácie môžu naznačiť, ako sa nájomník k vašej nehnuteľnosti bude správať. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky, ale štatistika nepustí. Odpovede na vaše otázky umocní celkový dojem, ktorý na vás záujemca o nájom zanechá.
Dôvod sťahovania môže veľmi rýchlo identifikovať výtržníka
Žiadny záujemca o prenájom sa asi nebude hneď pri vchode chváliť tým, že sa s bývalým majiteľom nepohodol. Konflikty nikdy nevrhajú dobré svetlo ani na jednu zo zúčastnených strán. Postupnými a nenásilnými otázkami sa viete dopracovať k tomu, že vám potenciálny nájomník aspoň z časti naznačí, či o nejaké problémy išlo. No rovnako, ako na predchádzajúceho majiteľa, sa zamerajte aj na to, či sa nájomník náhodou nerozvádza. Situácia, keď sa manželský pár rozvádza a jeden z partnerov hľadá nové bývanie, indikuje rizikový prenájom. Po rozvode obidve strany schudobnejú, a to môže znamenať, že nájom nemusia finančne utiahnuť.
Na druhej strane, ak pred vami stojí mladá, zamilovaná dvojica, ktorá doteraz žila oddelene a rozhodla sa pre nový životný krok – spoločné bývanie, pýtajte sa, ako dlho sú spolu. Čo sa týka vzťahov, horlivosť problémy nevyrieši. Ak je mladý pár spolu iba pár týždňov, radšej ich odmietnite. Je vysoká pravdepodobnosť, že zamilovaní na to idú príliš rýchlo, čo značí veľmi škaredý a o to rýchlejší koniec. Situácia spojená s ich vzťahom by vás na prvý pohľad vôbec nemusela zaujímať, ale opak je pravdou. V prípade, že sa rozídu, budete nútený hľadať nového nájomníka.
Nezabúdajte na to, ako dlho bol nájomník na predchádzajúcom mieste
Ak bol nájomník na predchádzajúcom mieste dlhšie obdobie, máte šťastie. Pravdepodobne ste natrafili na ideálneho a bezproblémového nájomníka. V opačnom prípade sa ale majte na pozore. Môže ísť o neplatiča a turistu, ktorý nikde dlho nevydrží. Overeným spôsobom, ako nájomníka otestovať, je, že si vypýtate kontakt na predchádzajúceho majiteľa. Je len málo pravdepodobné, že problémový nájomník bude mať kontakt na majiteľa pri sebe. Bude sa vyhovárať, že je zaneprázdnený, odcestovaný a podobne, alebo vám môže poskytnúť číslo, na ktorom nikoho nezastihnete. Všetky tieto situácie naznačujú, že najlepšie urobíte, ak počkáte na iného záujemcu.
Dôveruj, ale preveruj!
Už dávno nežijeme v dobe, ktorá by bola natoľko luxusná, že by ľudia dodržiavali svoje slovo. Často sa stáva, že sa majitelia bytov nechajú oklamať sladkými rečičkami. Nech už na vás nájomník pôsobí akokoľvek, preverte si ho. Nezabúdajte, že v podstate hľadáte obchodného partnera pre dlhodobý biznis. Trošku pátrania vám môže len a len pomôcť. Ak je niekto neplatič, je vysoko pravdepodobné, že dlhuje aj na iných miestach. V prípade, že sa ocitá v exekučnom konaní, je na betón isté, že nebude platiť ani vám.
Vybraný kandidát môže naznačovať to, že starostiam odzvonilo. No nie vždy to tak býva. V mnohých prípadoch vám ani čistý výpis z registra trestov neprezradí, aký človek sa k vám nasťahoval. Preto je dôležité sa o nájomníka aj naďalej zaujímať.
Ľudia poväčšine vnímajú podnájom ako akýsi medzikrok. Jedna, poprípade viac zastávok pred vlastným bývaním. Niektorí ľudia majú v mnohých prípadoch dostatok prostriedkov na to, aby si zaobstarali vlastné bývanie, no i napriek tomu aj naďalej volia podnájom. Dôvod je veľmi jednoduchý a prostý. Je ním dobrý domáci. Ak si chcete nájomníka udržať, starajte sa o neho. Nadväzujte s ním vzťah, vylepšujte byt aj napriek tomu, že o to nájomník vôbec nežiada. Peniaze, ktoré investujete do bytu, sa vám vrátia v podobe lojality nájomníka. V prípade, že sa predsa len rozhodne odísť, často vám odporučí svojho známeho. Vy tak máte neustále obývaný byt, čo je presne to, čo chcete.
Zmluvu za žiadnych okolností nepodceňujte
Zmluva je zárukou toho, že ak prídu problémy s nájomníkom, ste chránený. Platí to však aj opačne. Na základe toho si na zmluve dajte naozaj záležať. Uzatvárajte ju na dobu určitú, bežnou praxou býva, že sa uzatvára na jeden rok. Ak ju uzatvoríte na dobu neurčitú, môže sa ľahko stať, že sa nájomníka nezbavíte. Taktiež dbajte na ustanovenia o kaucii, definujte si deň v mesiaci, do ktorého má byť nájom uhradený, poprípade zmluvné pokuty za omeškané platby nájomného. Definujte to, koľko osôb je oprávnených ubytovať sa vo vašej nehnuteľnosti a za každých okolností určte, za akých podmienok nájom zaniká.
Dobrý nájomník je dnes nedostatkovým tovarom. Celkový proces hľadania nájomníka nie je pre každého. Ak vám táto situácia nedáva spávať, nechajte si poradiť tými, ktorí v tom majú väčšie skúsenosti. Využite služby makléra realitnej kancelárie, ktorého vám odporučil váš známy. Veď koniec koncov v hre je váš dlhodobý pasívny príjem.
Dotazník pre záujemcu o nájom bytu
Pre zobrazenie dotazníka kliknite TU alebo na obrázok dotazníka.