Finančná sloboda – o desať rokov s nohami na stole!

Finančná sloboda – o desať rokov s nohami na stole!

Asi málokto sníva o tom, že bude celý život pracovať niekde za pásom. No, bohužiaľ, spôsob života od výplaty do výplaty je pre mnohých ľudí bežnou realitou. Nie všetci majú ideálne podmienky na spokojný a bezstarostný život, obzvlášť, keď im horia termíny splátok. V okamihu, keď sa od týchto vecí oslobodíme, začíname si konečne užívať svoj život naplno. Stav, keď nemusíme riešiť peniaze, pretože ich máme dostatok, je idylkou. Ako teda dosiahnuť finančnú slobodu, aby nám ešte zostala energia a dostatok síl na zvyšok nášho života?

Ak uvažujete o finančnej slobode, v prvom rade by ste mali zabudnúť na všetko, čo ste sa doteraz naučili. Naše školstvo je nastavené na škatuľkovanie. V konečnom dôsledku sa vďaka školskému systému začnete škatuľkovať sami. Osvojovanie si vopred daných postupov je metódou, ktorej cieľom je spĺňať normy a pravidlá presne tak, ako sa to očakáva. Tento postup však zabíja akúkoľvek odvahu a možnosť vziať život do vlastných rúk.

Finančná sloboda verzus boj s časom

Byť finančne nezávislý nie je záležitosť jednej noci. Vyžaduje si to čas. Práve tento čas nebýva veľmi často v súlade s očakávaniami spoločnosti.  Ak hovoríme o spoločnosti, vnímame tým v prvom rade rodičov, ktorí majú na mladých ľudí asi najväčší vplyv, respektíve vyvíjajú na nich najväčší nátlak. „Choď na vysokú školu, budeš sa mať dobre.“ „Ak sa chceš mať lepšie, musíš si nájsť dobrú prácu.“ Tieto a podobné rady nám dávajú naši rodičia. No úprimne, koľkým priniesla vysoká škola a následne práca finančnú nezávislosť?

Tvrdenie, že vysoká škola je zbytočnosť, je na druhej strane veľmi opovážlivé. Finančná sloboda sa dá získať aj počas vysokej školy. O to dôležitejšie je konkrétne definovať kritériá a plány, ktorých je potrebné sa striktne držať, aby ste sa do vytúženého cieľa dostali. A na žiadnej vysokej škole sa nestretnete s predmetom, na ktorom by ste sa naučili finančnú gramotnosť, či dokonca, ako budovať bohatstvo. 

V momente, keď mladý človek začne zarábať, veľmi rýchlo príde na to, že sa peniaze vytratia skôr, ako vôbec stihnú prísť na účet. Mnohí ľudia, ktorí získali finančnú nezávislosť, tvrdia, že zarobiť prvý milión je najťažšie, ale potom to už ide. Áno, je to tak. Ak už niekto peniaze má, nie je problém ich točiť. No aj oni nejakým spôsobom museli predsa začať.

Šetrenie peňazí do ponožky alebo pod vankúš z vás nespraví milionára

Žiadny úspešný človek vám nepovie, že zbohatol práve vďaka šetreniu a odkladaniu si peňazí do ponožky. Schovávať peniaze pod vankúšom nikdy nebolo a ani nebude najideálnejšie riešenie. Zvoliť si možnosť sporenia v bankách by za veľmi priaznivých podmienok mohlo pokryť infláciu. No ak rátate aj s poplatkami, ktoré si banky účtujú, výrazného zhodnotenia peňazí sa nedočkáte. Takže, ak sa chcete oslobodiť od zväzujúceho pocitu, že nemáte peniaze, v prvom rade by ste mali začať využívať inštitúcie na to, na čo sú určené. Peniaze nešetrite, investujte. Iba tak vám budú vedieť zarobiť toľko, aby ste sa nemuseli obávať, čo prinesie zajtrajšok. Vy sami sa môžete rozhodnúť, kam investujete svoje financie.

Finančný „to do“ list

Pri otázke financií je nutné myslieť dopredu. Čím lepšie sa pripravíte na neočakávané situácie, ktoré vás môžu zastihnúť, tým lepšie ich v realite zvládnete.  V tomto prípade je veľmi dôležité čakať aj neočakávateľné. Ak sa rozhodnete svoj život zmeniť a žiť inak ako zvyšok vášho okolia, osvojte si niektoré rady:

  • Vyhýbajte sa finančne negramotným ľuďom. Budú vás presviedčať o tom, ako je nemožné stať sa finančne nezávislým.
  • Pripomeňte si vysokoškolské časy. Snažte sa zvoliť si cestu minimalizmu a nízkonákladového života.
  • V prípade, že vám zvýšia plat, ovládnite sklony k tomu, aby ste míňali viac. Berte to ako príležitosť viac ušetriť.
  • Ušetrite viac ako 50% zo svojho platu, a tie investujte.
  • Opakujte to najbližších desať rokov a je vysoko pravdepodobné, že budete finančne nezávislý.
  • Šetrite viac ako 50% a výsledok sa dostaví skôr.
  • Oslavujte každý prepad akciového trhu, je to pre vás šanca nakúpiť viac akcií.
  • Finančná sloboda je o kontrole výdavkov. Napriek tomu nezabúdajte na investičné portfólio.
  • Ak sa stanete finančne slobodným, môžete začať skúšať nové veci. Možno niečo, čo ste doteraz stále odkladali a nikdy ste si nenašli na to čas.
  • Ak sa aj v momente finančnej nezávislosti rozhodnete naďalej pracovať, investujte 100% vášho platu.

Porozumenie svojim financiám je prvým krokom k tomu, aby sme si začali budovať pasívny príjem. Je dôležité rozlišovať medzi aktívami a pasívami. Kým aktíva nám peniaze zarábajú a prinášajú ich do našej peňaženky, pasíva nám naopak peniaze z našej peňaženky míňajú. Aktíva a pasíva teda predstavujú naše príjmy a výdavky. Negramotnosť pri čítaní slov, či čísel je začiatkom toho, že môžu prísť finančné problémy. Ľudia si začnú brať pôžičky a neskôr si už berú pôžičky na pôžičky, čím vzniká začarovaný kruh, z ktorého sa dostať je veľmi náročné. Preto je veľmi dôležité pojmom a financiám rozumieť, aby ste dokázali korigovať váš finančný tok. Na základe neho si už aj vy sami budete vedieť definovať, či je váš rozpočet prebytkový, vyrovnaný, alebo deficitný. Najideálnejšou variantou je mať prebytkový rozpočet, teda mať vyššie príjmy ako výdavky. 

Nehnuteľnosti ako skratka k finančnej nezávislosti

Zakladateľ franchisingovej fastfoodovej spoločnosti McDonald’s Ray Kroc raz povedal, že jeho biznis nie sú hamburgery, ale nehnuteľnosti. Už od vzniku tejto spoločnosti až do dnešného dňa kladie McDonald’s veľký dôraz na miesto, kde svoje podniky vybuduje. Nehnuteľnosť a jej lokalita je najdôležitejším faktorom úspechu každej reštaurácie. Vďaka tejto filozofii dnes McDonald’s vlastní najväčší počet nehnuteľností na svete. Vlastní ich viac ako katolícka cirkev. Okrem iného firme patria najfrekventovanejšie križovatky a rohy budov v Amerike a po celom svete. 

S nehnuteľnosťami sa dá pomerne jednoducho dosiahnuť finančná nezávislosť. Tým, že si samé o sebe držia svoju hodnotu, stávajú sa najbezpečnejšou formou investovania a podnikania. Napriek tomu, že vám budú mnohí argumentovať, že svet akcií prináša oveľa väčšie výnosy a zisky, je tento svet veľmi vrtkavý a nestály. Preto bude zdĺhavý proces investovania do nehnuteľností v konečnom dôsledku vašou skratkou istoty, vďaka ktorej si budete môcť užiť dôchodok na úrovni oveľa skôr.

Odpoveď na otázku finančnej nezávislosti nie je jednoznačná. Môžete si vybudovať presný plán investovania, držať sa ho a o desať rokov nebudete musieť pracovať, pretože vaše peniaze budú pracovať za vás. A možno budete o desať rokov na nule. Čas potrebný na dosiahnutie finančnej nezávislosti je veľmi individuálny. Niekomu to môže trvať desať rokov, inému päťdesiat. Ako si zadefinujete váš cieľ – finančnú nezávislosť, je už vo vašej réžii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *