COVID-19 zasiahol aj svet realít

COVID-19 zasiahol aj svet realít

Vaše možnosti investovania do nehnuteľností sú obmedzené!

Situácia súvisiaca s COVID-19 mnohé veci skomplikovala. Svoje o tom vedia najmä podnikatelia, ktorí boli nútení veľké množstvo svojich aktivít pozastaviť. Iní zase na pár mesiacov ostali úplne bez príjmov. Asi neexistuje oblasť, na ktorú by nepriaznivá situácia nemala vplyv. Svet realít a nehnuteľností nie je výnimkou.

Trh s nehnuteľnosťami veľmi úzko súvisí s ekonomikou. Či už s ekonomikou daného štátu, alebo s globálnou, teda celosvetovou. Avšak ani s ekonomikou ako takou to momentálne nevyzerá ružovo. Situácia zatiaľ nie je až tak závažná, ako to bolo v období veľkej finančnej krízy, no napriek tomu sa nezaobíde bez opatrení na opätovné naštartovanie.

„Odhadnúť celkový vplyv COVID-19 je v tomto momente veľmi náročné, pretože situácia sa každým dňom vyvíja a dĺžka reštrikčných opatrení nie je vopred známa. Ovplyvnený je hlavne sektor služieb, ale aj priemysel, ktorý zaznamenáva spomalenie a niektoré firmy aj pozastavenie výroby na určitý čas. Vzhľadom na to, že výrazné obmedzenia viacerých častí ekonomiky sú nielen u nás, ale aj v zahraničí, negatívne sa bude vyvíjať nielen domáci, ale aj zahraničný dopyt“, konštatuje momentálnu situáciu Slovenská sporiteľňa. 

Čo sa týka realít, je rovnako veľmi náročné predpokladať, ktorým smerom sa samotný trh bude uberať. Avšak na základe určitých indícií vieme aspoň z časti očakávať niektoré zmeny. Či to tak naozaj bude, je už ale otázkou, na ktorú odpoveď len tak ľahko nedostaneme.

Doba, v ktorej strácame istoty

Ešte pred príchodom samotného vírusu nič nenasvedčovalo tomu, že by ceny bytov dosiahli maximá.  Dopyt mnohonásobne prevyšoval ponuku. Nových bytov sa na trh každoročne dostávalo niekoľko pár tisíc. Z toho dôvodu sa veľmi často naskytovali otázky, kedy sa situácia zmení. Kedy príde pokles cien bytov a rovnako aj nájmov. Mnohí realitní makléri boli toho názoru, že k takejto situácii nedôjde. Práve naopak. Predpokladalo sa, že ceny pôjdu ešte vyššie, a tak samotná situácia mala byť pre potenciálnych klientov o to zložitejšia a náročnejšia. Rovnako aj mnohé štúdie predpokladali, že v roku 2030 bude chýbať niekoľko desiatok tisíc bytov práve kvôli pomalému uvoľňovaniu opatrení.

Ešte koncom minulého roka, keď som dal byt v dobrom stave do prenájmu, v super lokalite a za dobrú cenu, mal som behom jedného dňa niekoľkých záujemcov. Do týždňa som bol schopný nájsť dôveryhodného klienta. Ak som ponúkol byt na predaj, do dvoch mesiacov bol byt predaný.

Toto bola bežná prax, čo sa týka realitného trhu pred vírusom. Avšak môžeme vnímať, že to, čo platilo predtým, dnes už neplatí. Zo dňa na deň sa trh zastavil.

Akým smerom sa môže trh s realitami uberať?

Na cenu bytov má samozrejme vplyv ekonomika. Keď sa ekonomike darí, ceny nehnuteľností rastú. Ľudia sa cítia bezpečne, sú ochotní sa zadlžovať, pretože vedia, že neprídu o príjem.  To zase neplatí v dobe neistoty a strachu, keď nie je nič isté a mnoho ľudí prichádza o prácu. V dobe, kedy sa mnohí ani len neodvážia predpovedať, ako sa bude situácia vyvíjať. Ale ani teraz v čase neistoty nič nenasvedčuje tomu, že by ceny nehnuteľností mali v najbližších mesiacoch prudko rásť, ako to bolo v uplynulých rokoch.

Finančných kríz sme už zaznamenali niekoľko. Posledná z roku 2008/2009 spôsobila výrazný pokles cien nehnuteľností. Následne ceny bytov začali prudko rásť a predbehli tým aj predkrízové roky. Je veľký predpoklad, že niečo podobné sa môže stať znovu. Avšak nemuselo by sa to týkať všetkých nehnuteľností. Pravdepodobne na to bude mať veľmi výrazný vplyv samotná lokalita. Ľudia si budú môcť vyberať z ešte väčšej ponuky. Vďaka tomu je možné očakávať aj väčší priestor pre vyjednanie si lepšej ceny.

Z pohľadu investorov sa naskytuje veľké riziko investovania do bytov v regiónoch, ktoré ťahá jeden veľký zamestnávateľ. Vo väčšine prípadov ide predovšetkým o veľké automobilky. Ak sa tento zamestnávateľ dostane do problémov, zdvihne sa nezamestnanosť a v takom prípade môžete mať veľké problémy nájsť nájomníka. Môže dochádzať k veľkému odlivu zamestnancov, cudzincov, ktorí pracovali pre rôzne lokálne podniky. Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti s vidinou veľkého zárobku, majte sa na pozore, pretože na to nie je teraz vhodná doba. Keďže úrokové sadzby hypoték budú s veľkou pravdepodobnosťou výrazne klesať, tento aspekt môže pomôcť ľuďom, ktorí zvažujú kúpu nehnuteľností za účelom vlastného bývania. Motívy týchto ľudí sú odlišné oproti investorom. Banky budú viac sprísňovať posudzovanie žiadostí o hypotéky, a to hlavne preto, že budú vidieť väčšie riziko v samotných klientoch. Z dlhodobého hľadiska je investovanie do bývania, do nehnuteľností, jedna z najbezpečnejších na trhu. V porovnaní s akciovými trhmi, či inými komoditami si nehnuteľnosti z hľadiska dlhodobosti svoju hodnotu uchovávajú asi najviac.

Nehnuteľnosti a tri prístupy k nim

Súčasná doba ponúka unikátnu príležitosť pre ľudí, ktorí chcú nehnuteľnosť kúpiť, pretože sa v tejto chvíli vyskytlo mnoho majiteľov motivovaných nehnuteľnosť predať. Tým, že záujemcov o kúpu nebude veľa, máte možnosť vyjednať si podmienky, ktoré by ste si za normálnych okolností vyjednali iba veľmi ťažko. Aj napriek tomu, že budete vo veľkej výhode, je potrebné byť pri kúpe bytu, respektíve inej nehnuteľnosti, maximálne opatrný. Držte si rezervy a určite nič neuponáhľajte. Ceny nehnuteľností v najbližšom období zaručene nebudú rásť. Môžu si svoju hodnotu podržať, no dá sa očakávať, že začne ich mierne klesanie. Toto samozrejme nebude trvalý stav. Po klesaní začnú ceny opäť prudko stúpať tak, ako po každej recesii. Kedy však dôjde k tomuto aspektu, nikto netuší. Z toho vyplýva, že najbližšie mesiace sa oplatí sledovať ponuky realít a počkať si.

Pokiaľ ste v situácii, že potrebujete nehnuteľnosť predať, vaše možnosti sú výrazne okresané oproti kúpe. Vo vašej situácii bude asi najlepším riešením nehnuteľnosť čo najrýchlejšie predať. Príprava samotných zmluvných dokumentov a rovnako aj nájdenie záujemcu, môže v dnešnej dobe trvať dlhšie. V tejto veci oslovte profesionála. Nespoliehajte sa na bežné weby a servery, pretože je veľmi dôležité detailne zanalyzovať celú vašu situáciu a navrhnúť správny postup, než sa do toho púšťať sám, chaoticky a bez predchádzajúcich skúseností. Predaj a nákup nehnuteľností je pomerne riziková záležitosť. Pokiaľ v tejto oblasti nemáte skúsenosti, môžete sa dostať do veľmi nepríjemných problémov, čím si celý proces nechtiac skomplikujete.

V prípade, že ste majiteľom nehnuteľnosti, ktorú chcete prenajať, skúste cenu oproti bežnej cene v danej lokalite trochu podsadiť. Snažte sa ju neprepáliť, aby ste mali možnosť vybrať si solídneho záujemcu. Je to z toho dôvodu, pretože sa do ponuky opäť dostanú byty, ktoré boli obsadzované cudzincami cez mnohé platformy. Každé rozhodnutie dobre zvážte, aby sa z vašej nehnuteľnosti nestal neprenajímateľný ležiak.

Súčasná doba je neistá. Aj napriek tomu, že niektoré veci predpokladať vieme, stále platí, že zajtrajšok môže všetko zmeniť. Z toho dôvodu je na mieste myslieť na opatrnosť, ktorej nikdy nie je dosť. Pretože tak, ako vás zajtrajšok môže zabezpečiť na celý zvyšok života, vás môže aj o všetko obrať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *