Oplatí sa teraz kúpiť byt

Oplatí sa teraz kúpiť byt?

Ako vypočítať výnosnosť nehnuteľnosti

Povedzme, že sa vám myšlienka kúpiť si investičný byt zapáčila a rozmýšľate, akým spôsobom zistíte, či sa vám to vôbec oplatí. Vysvetlíme si to na jednoduchom príklade z praxe.

Pozreli ste si niekoľko inzerátov na internete, boli ste na niekoľkých obhliadkách, stretli ste sa už s niekoľkými maklérmi a nakoniec ste si vybrali jeden byt v menšom meste neďaleko od vás. Je to dvojizbový byt, kuchynská linka je zachovalá, kúpeľka je zrekonštruovaná, treba už len vymeniť staré okná za nové plastové a položiť plávajúcu podlahu. Cena, za ktorú sa tento byt ponúka je 60 000 € , lokalita je dobrá a občianska vybavenosť komplexná.

Nelenili ste a zistili ste si, koľko by vás stála nová podlaha a okná, koľko nábytok a spotrebiče, keďže byt sa predáva nezariadený. Od makléra ste zistili, za koľko sa prenajímajú byty v tejto lokalite a od predávajúceho, koľko musí mesačne platiť zálohy správcovi bytového domu, za plyn, elektriku, internet, káblovú televíziu a za ďalšie služby. S vašim finančným poradcom ste vybrali spoločne banku, ktorá by vám bola ochotná požičať 80 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti, čiže 48 000 €, pri ročnej úrokovej miere 1,20 % s dobou fixácie na 7 rokov a s dobou splácania na 30 rokov.Z uvedených tabuliek vyplýva, že ak by ste takýto byt našli a túto nehnuteľnosť by ste kúpili za účelom investovania, zúročili by ste svoje investované finančné prostriedky úrokom 8,12 % p. a., čo je v porovnaní s úrokmi ponúkanými na termínovaných vkladoch niekoľkonásobne vyššie, čiže by ste svoje peniaze zhodnotili omnoho lepšie. A nezabúdajte aj na ten fakt, že ceny nehnuteľností stále rastú a neskôr, ak by ste sa rozhodli svoj byt predať, dostali by ste zaň omnoho viac, ako zaň zaplatíte dnes.

Pre úplnosť informácií vás musím ešte upozorniť na skutočnosť, že príjem z prenájmu nehnuteľnosti podlieha daňovej povinnosti. V prípade, ak sa rozhodnete zahrnúť nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku, je možné uplatniť si širšiu škálu výdavkov, okrem iného aj úroky z poskytnutého úveru, odpisy a platby do fondu opráv. Ale o tom si povieme až niekedy na budúce.


[CP_CALCULATED_FIELDS id=“6″]

4 komentáre

 1. pekny priklad
  Avsak neviem v akom meste ide najom 450 eur a investicia 60000 EUR ?

 2. oprava 65000 EUR

  netvrdi ze to tak nie je ale v mojom okoli BA a TT uz taketo nieco nezozenies

  Mozno pred 5 rokmi to bolo realnejsie

 3. oprava 65000 EUR

  v mojom okoli BA a TT to uz nie je mozne.

  Realne to bolo cca v roku 2014 a 2015. vtedy som kupoval jednu garzonku v BA 70000 a najom 425

  Dnes by bola kupa tohto bytu na Mileticke 100 000 a najom 450

  1. Author

   Ahoj Branislav, uvedený príklad je len na ilustráciu pre ľudí, ktorí doteraz nikdy neuvažovali o tomto type investovania. Má ich prinútiť zamyslieť sa nad tým, že sú aj iné možnosti, ako si zarobiť peniaze, mať pasívny príjem. V článku bol uvedený príklad 2 izbového bytu v menšom meste za 60 000 EUR. Vy ste spomenuli BA a TT, čo nie je menšie mesto. V hlavnom meste a krajských mestách ceny vždy rástli rýchlejšie, ako v malých mestách. Keď byt neskôr predáte, o čo ste zarobili menej na prenájme, sa vám vráti späť v podobe vyššieho nárastu ceny bytu (BA, krajské mestá) v porovnaní s menším mestom. Ja osobne investujem v menších mestách, a to hlavne preto, že ceny nie sú až také premrštené a je menšia konkurencia, čo sa týka bytov ponúknutých na prenájom. Na tento trh v hlavnom a v krajských mestách dokonca v posledných mesiacoch vstúpili aj hráči, ktorí svoj byt prenajímali krátkodobo (Airbnb, Booking), keďže COVID-19 im spravil škrt cez rozpočet. Zvýšilo to konkurenciu, čo znamená, že sa stáva pánom nájomca a nie prenajímateľ, čo v konečnom dôsledku vedie / môže viesť k poklesu cien za prenájom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *